Skip to main content

dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS: Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Szczecinie będzie gotowe w 2021 roku

AM Szczecin

Pod nazwą Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających kryje się nowoczesny ośrodek przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie, w którym powstaną specjalistyczne stanowiska laboratoryjne. Połączone zostaną tam różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynieria ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigacja satelitarna.

W Centrum powstaną wielkoskalowe modele redukcyjne statków – prościej ujmując: miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

Prace na terenie budowy trwają już od wiosny 2019 roku. Pierwszy etap - najtrudniejszy - obejmował przygotowanie gruntu. Teren jest trudny, znajduje się blisko rzeki, zatem największe wyzwanie stanowiło jego odpowiednie wzmocnienie, dlatego też najpierw wykonawca, Prime Construction, wykonał palowanie gruntu pod fundamenty budynku. Dalsze etapy prac pozwoliły, by do końca roku budynek stanął w stanie surowym otwartym. Kolejne prace skupią się na budowie i wyposażeniu wnętrza budynku. Centrum ma być gotowe jesienią 2021 roku.

Rozmowa "Polska Morska" z Rektorem, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. AMS

Jakim badaniom będzie służyć CEOP?

- Centrum stanie się przede wszystkim ultranowoczesnym ośrodkiem, który pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom – zaznacza Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w.  Wojciech Ślączka, prof. AMS, kierujący projektem.

Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, "pracujące" w wodzie: na powierzchni, toni morskiej i dnie – wyjaśnia rektor AMS.

Co to znaczy?

- Specjalistyczne laboratoria, które tu powstaną, pozwolą m.in. programować jednostki bezzałogowe, np. eksplorujące dno. Pamiętajmy, że na dużych głębokościach nie zadziała np. system GPS. W morzu musimy znaleźć inne punkty odniesienia, niż na powierzchni ziemi: w laboratorium będziemy mogli opracowywać technologie i programować rozwiązania, które później będą testowane i stosowane w trudnych morskich warunkach. Prace w CEOP będą więc integrane z dziedziną IT oraz z technologiami przyszłości.

- Centrum będzie w dużej mierze służyć nowoczesnej dydaktyce, to tu będziemy pokazywać studentom, jak w przyszłości będzie wyglądać rynek żeglugowy – podkreśla prof. W.Ślączka.

 

AM Szczecin

 

Ośrodek jest istotną inwestycją nie tylko z punktu widzenia uczelni, ale także regionu i Szczecina. To dla tutejszych firm i instytucji stanie się ważnym zapleczem naukowo-badawczym dla przyszłego rozwoju branży.

Projekt dofinansowany jest ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego

Koszt całkowity projektu wynosi prawie 29,5 mln zł, dofinansowanie z UE to ponad 18 mln zł (74,84%).