Skip to main content

Gaz-System uzyskał decyzje ws. połączenia Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym

www.baltic pipe

Gaz-System uzyskał kolejne trzy decyzje umożliwiające budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym, dzięki nim spółka może przystępować do prac budowlanych - poinformowała w czwartkowym komunikacie rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu Iwona Dominiak.

 

Jak wynika z komunikatu, dzięki pozwoleniom wydanym przez wojewodę zachodniopomorskiego gotowy do budowy jest 83-kilometrowy odcinek gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym.

 

"Pierwsze z pozwoleń wojewody zachodniopomorskiego dotyczy 42 km odcinka od Węzła Płoty do Tłoczni Goleniów, drugie 36,5 km odcinka z Terminala Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty. Trzecia decyzja dotyczy 4,5 km odcinka z Niechorza do Terminala Odbiorczego w Konarzewie" - poinformowano.

Budowane gazociągi będą miały średnicę DN 900 oraz DN 1000. Przypomniano, że Gaz-System uzyskał także w tym roku pozwolenie na budowę wszystkich obiektów naziemnych na trasie tej inwestycji.

"Do kompletu pozwoleń dotyczących budowy lądowej części gazociągu Baltic Pipe w Polsce brakuje jedynie decyzji na około 90 metrów gazociągu od +pierwszego suchego spawu+ do Niechorza. Sprawna realizacja kolejnych etapów jest możliwa dzięki zaangażowaniu wojewody zachodniopomorskiego" - mówi cytowany w komunikacie prezes Gas–Systemu Tomasz Stępień.

Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco: odcinek gazociągu DN 900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym; odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Trzebiatów, Karnice; odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty; odcinek gazociągu DN 1000 relacji Płoty-Goleniów – gm. Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo.

Spółka wyjaśnia, że inwestycja jest częścią Projektu Baltic Pipe, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze – Płoty - Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Dodano, że gazociągi i infrastruktura towarzysząca dla wszystkich etapów Baltic Pipe, ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji będzie realizowana na podstawie tzw. specustawy gazowej. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

zdjęcie:www.baltic-pipe.eu