Skip to main content

Koronawirus obecny nawet do 17 dni w kabinach zajmowanych przez pasażerów Diamond Princess

COVID-19

Raport amerykańskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) przedstawia najnowsze dane dotyczące utrzymywania się na powierzchniach koronawirusa. Z ustaleń wynika, że wirus może przetrwać znacznie dłużej niż wcześniej zakładano, bo aż 17 dni.

Specjaliści badali pokład statku Diamond Princess oraz Grand Princess i odkryli, że wirus był nadal aktywny, po wielu dniach, kiedy na pokładzie nie było już pasażerów. Z raportu wynika, że RNA wirusa było obecne w kabinach pasażerów poddanych kwarantannie, jak i pomieszczeniach osób, które nie miały objawów choroby, nawet 17 dni po opuszczeniu pokładu przez zakażonych. Jak podaje Onet "autorzy analizy podkreślają, że przy obecnych dowodach nie da się określić, czy transmisja wirusa mogła następować z zanieczyszczonych powierzchni.". Oznacza to, że choć wyniki nie są optymistyczne, nie można ich uznać za jednoznaczne w kwestii utrzymywania się koronawirusa na powierzchniach.

Specjaliści we wcześniejszych ustaleniach podkreślali, że wirus może utrzymywać się w powietrzu około 3 godzin, a na powierzchniach z plastiku, stali nierdzewnej nawet do 3 dni.

 

 

fot. pixabay