Skip to main content

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej/ Ruch na granicy odbywa się płynnie

straż graniczna

Ruch osobowy i towarowy na drogowych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami w woj. lubuskim i dolnośląskim odbywa się płynnie. Każdej doby w punktach kontrolnych służbę pełni tam blisko 215 funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału SG wspieranych przez inne służby i wojsko.

„Po kilku ciężkich dniach na początku funkcjonowania ograniczeń, ruch na chronionych przez nasz oddział granicach ustabilizował się. Samochody ciężarowe po zmianie przepisów nie są zatrzymywane do kontroli i ich ruch odbywa się płynnie - zarówno towarowy jak i osobowy” – powiedziała PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Zgodnie z decyzją rządu, ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 15 marca br. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nie muszą jej odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego i Polacy zatrudnieni za granicą.

Od czasowego przywrócenia kontroli granicznych funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG odprawili blisko 161 tys. osób. Pełnią oni służbę na przejściach granicznych z Niemcami w Kostrzynie nad Odrą (do 7,5 t), Słubicach (do 7,5 t), Świecku, Gubinie (do 3,5 t), Olszynie, Zgorzelcu (do 7,5 t) i Jędrzychowicach; na granicy z Czechami na przejściach w Lubawce (7,5 t), Jakuszycach i Kudowie Słone.

"Ponad 41,5 tys. pojazdów odprawionych zostało przez funkcjonariuszy SG pełniących służbę w punktach kontrolnych znajdujących się w samym woj. lubuskim. Tutaj też funkcjonariusze skontrolowali blisko 73 tys. osób, które udawały się do Polski" - powiedziała Konieczniak.

Dodała, że od 15 marca br. na całym odcinku granicy chronionym przez Nadodrzański Oddział SG wjazdu do naszego kraju odmówiono 3 427 cudzoziemcom. (PAP)

 

 

PAP/Marcin Rynkiewicz/ fot. Straż Graniczna