Skip to main content

Trwają prace nad poprawą dostępu koleją do portów w Gdańsku i Gdyni

Do końca 2021 r. ma się zakończyć rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni. Aktualnie, m.in. na stacji Gdańsk-Zaspa Towarowa budowana jest nowa nastawnia, a na stacji Gdynia-Port trwa demontaż starych torów, rozjazdów i sieci trakcyjnej.

Przyszłość to 100 mln ton przeładunku rocznie w Gdańsku

– Port Centralny będzie największą inwestycją jaka kiedykolwiek została zrealizowana w naszym porcie. Projekt będzie miał ogromny wpływ na obrót towarów i oczekujemy, że dzięki niemu w 2045 roku osiągniemy poziom 100 mln ton w ciągu roku – mówił w rozmowie z World Maritime News Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Port Szczecin - Świnoujście na ścieżce inwestycyjnej

W Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisano 6 umów (w tym 3 dla Portu Szczecin - Świnoujście) na łączną kwotę 730 mln zł dofinansowania z 

Piękny widok na port w Szczecinie

                                                              Piękny słoneczny dzień w porcie

 

 

port szczecin

W tym roku przeładunki w polskich portach przekroczą 100 mln ton

Przeładunki towarów w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rocznie porty przynoszą do budżetu państwa 40 mld zł.

U progu inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia

 

Zorganizowanym 25 listopada spotkaniem w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oficjalnie zainaugurowano realizację projektu pn. „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”.

Cyberbezpieczeństwo europejskich portów do poprawy

Cyberbezpieczeństwo portów morskich jest kluczowym elementem funkcjonowania, rozwoju i automatyzacji portów -  twierdzą autorzy raportu opracowanego przez unijny organ. Zabezpieczenia muszą odpowiadać wyzwaniom przyszłości. Jak poważne są obecne zaniedbania?

Transport morski jest jednym z kluczowych obszarów gospodarki Unii Europejskiej. Umożliwia import i eksport towarów, zaopatrzenie w energię, a także przewóz pasażerów oraz innych pojazdów. Jest podstawowym elementem handlu międzynarodowego realizowanego przez Wspólnotę.

Subscribe to PORTY