Przejdź do treści

108 dostawa LNG do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

108 dostawa LNG do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

Dzisiaj, 28 października do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 108. dostawa LNG. Dostarczy ją metanowiec Neo Energy pływający pod  liberyjską banderą. Tym razem w ramach kontraktu zakupione zostało 80 mln m3 gazu liczone po regazyfikacji. Jest to już 30. dostawa gazu LNG do Świnoujścia w tym roku.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r. Budowa terminalu LNG została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski.

Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

 

Źródło: Polskie LNG/Gaz-System