Przejdź do treści

PGNiG przystąpiło do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

pixabay.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru, podała spółka.

To ważny krok PGNiG w kierunku realizacji naszych strategicznych planów związanych z wodorem i kolejny przykład zaangażowania w rozwój rynku wodorowego. Przyłączenie się do sojuszu stworzonego przez Komisję Europejską pozwoli nam czerpać z wiedzy i doświadczenia obecnych w nim partnerów, realizujących już działania związane z czystym wodorem. Aktywny udział w sojuszu pozwoli nam także na realny wpływ na tworzenie unijnych regulacji związanych z rozwojem technologii wodorowych, na włączenie się w proces transformacji sektora energetycznego na poziomie europejskim” – powiedział prezes Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Sojusz European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) został stworzony przez Komisję Europejską w lipcu br. Ma on wspierać tworzenie gospodarki opartej o czysty wodór. To platforma szerokiej współpracy przy tworzeniu całego wodorowego łańcucha wartości, która ma umożliwić zbudowanie w ciągu trzech dekad wodorowego ekosystemu w Europie.

Do sojuszu ECH2A przystąpiło już ponad 250 przedsiębiorstw. Wśród członków są także instytucje rządowe i samorządowe, naukowe, finansowe, a także organizacje pozarządowe.

Wcześniej, w lipcu, wraz z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i wiceministrem Ireneuszem Zyską oraz największymi polskimi firmami z branż energetycznej i transportowej, PGNiG podpisało list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Natomiast we wrześniu przystąpiliśmy do stowarzyszenia Hydrogen Europe, które daje wiele możliwości wsparcia naszych działań badawczo-rozwojowych związanych z wodorem” – przypomniał Kwieciński.

 

Źródło: Portal Stoczniowy/ fot. Pixabay