Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

3 FO: manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej na Morzu Bałtyckim

W piątek, 20 listopada br., zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.

To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 16 listopada br., uczestniczyły jednostki 3. Flotylli Okrętów sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzyło pięć okrętów gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt podwodny ORP Bielik, korweta patrolowa ORP Ślązak, okręt rakietowy ORP Piorun oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.

W skład komponentu lotniczego wchodziły: śmigłowiec poszukiwawczo – ratowniczy W-3WARM Anakonda oraz śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Super Seasprite, a także samoloty F-16 i SU-22. Na lądzie operowały siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia.

Główne zadania jakie wykonywały szkolące się na morzu jednostki polegały na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. Załogi okrętów wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.

W ramach szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz sił narodowych uczestniczyły okręty Niemieckiej Marynarki Wojennej: dwie korwety rakietowe FGS Erfurt i FGS Ludwigshafen oraz zaopatrzeniowiec FGD Donau. W ramach manewrów na morzu polscy i niemieccy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności.

Marynarka Wojenna RP regularnie przeprowadza ćwiczenia z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności w zakresie bezpieczeństwa morskiego naszego kraju. Ćwiczenie na morzu to doskonały sprawdzian wyszkolenia sił morskich RP w działaniach zabezpieczających interesy państwa oraz doskonalenia współdziałania z wykorzystaniem procedur operacyjnych i taktycznych.

Źródło: 3 FO

Zobacz podobne

Minister Moskwa: popieramy daleko idącą reformę rynku energii, by zmiany wpłynęły na obniżenie cen

JK

Raport końcowy ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły cztery osoby

KM

I Love Poland: Podsumowanie zgrupowania szkoleniowego

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie