Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

90 lat służby „Daru Pomorza” pod polską banderą

W weekend i poniedziałek w Gdyni na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbędą się obchody 90-lecia służby tej jednostki w polskiej białej flocie. Na żaglowcu zostanie m.in. podniesiona nowa bandera i otwarta wystawa przypominająca historię zakupu statku przez Polskę.

O szczegółach obchodów poinformowała w środę Aleksandra Pielechaty rzecznik prasowa Narodowego Muzeum Morskiego, które sprawuje pieczę nad „Darem Pomorza” – statkiem-muzeum cumującym na stałe przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Rzecznik wyjaśniła, że jeden z ważniejszych punktów trzydniowych uroczystości, będzie zaplanowane na poniedziałek 13 lipca uroczyste poświęcenie i podniesienie na „Darze Pomorza” nowej bandery. Tego dnia chętni będą mogli zwiedzić „Dar Pomorza” za złotówkę. Wieczorem odbędzie się koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”: występ zespołu, który stanie na rufie żaglowca, publiczność będzie mogła oglądać z Nabrzeża Pomorskiego.

Pielechaty poinformowała, że w poniedziałek, ale też w sobotę i niedzielę, „Dar Pomorza” można będzie podziwiać w pełnej gali banderowej. „Każdego ranka o godzinie 7.55 następować będzie poranne podnoszenie bandery” – podkreśliła, dodając, że z kolei po zapadnięciu zmroku żaglowiec będzie oświetlany specjalną rocznicową iluminacją.

Rzecznik wyjaśniła też, że we wszystkie trzy dni, chętni będą mogli zwiedzać „Dar Pomorza” w godz. 10-18. Zaznaczyła, że 13 lipca wstęp na jednostkę będzie możliwy po uiszczeniu symbolicznej złotówki.

Pielechaty podała, że – z okazji rocznicy – na żaglowcu czynna będzie wystawa przedstawiająca historię zakupu jednostki przez Polskę. „Goście +Daru Pomorza+ dostaną też jako upominek – gazetę „jednodniówkę”, przybliżającą atmosferę wydarzeń z 13 lipca 1930 r. i zawierającą opis prezentowanych na wystawie eksponatów” – podkreśliła rzecznik.

„Dar Pomorza” został zbudowany w 1909 r. w stoczni w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli – w ramach reparacji wojennych – Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i ostatecznie, w 1929 r., jednostkę zakupił – za 7 tys. funtów szterlingów zebranych z datków społecznych, Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię „Dar Pomorza”. 13 lipca 1930 r. statek został uroczyście przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat – do 1982 r., służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Łączna powierzchnia żagli tej trzymasztowej fregaty wynosi 2,2 tys. mkw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 m wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę „Daru Pomorza” przejął wtedy „Dar Młodzieży”) fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. „Dar” cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum – „Błyskawicy”. Oprócz wyposażenia „Daru Pomorza” zwiedzający mogą oglądać na jego pokładzie także wystawy poświęcone przede wszystkim historii statku.

Źródło: PAP Fot Pixabay

Zobacz podobne

O Programie Miecznik w PGZ Stoczni Wojennej

KM

Latarnia „Krynica Morska” ma już 70 lat

BS

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie