Przejdź do treści

Flota offshore szansą dla polskich stoczni! Jerzy Czuczman, Prezes Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich

Rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce wynika nie tylko z potencjału, jakim dysponujemy, ale w dużej mierze z konieczności realizacji miksu energetycznego dla Polski do roku 2030, wymaganego przez Komisję Europejską. Unia obliguje nas do znaczącego zwiększenia udziału energii odnawialnej. A offshore to ogromna szansa m.in. dla polskich stoczni, których flagowym produktem mogą stać się specjalistyczne jednostki do budowy morskich siłowni wiatrowych.

Prof. Dariusz Zarzecki: Nasza gospodarka szybciej wychodzi z pandemicznego uścisku!
Spadek PKB Polski w pierwszym półroczu 2020 r. wyniósł 9,3 proc., co jest największym tąpnięciem od początku lat 90. Zdecydował drugi kwartał br., w którym PKB spadł o 8,9%. Był to okres największych administracyjnych ograniczeń narzuconych gospodarce przez rząd z powodu pandemii. W kwietniu miał miejsce najbardziej ścisły lockdown, a restrykcje i ograniczenia były stopniowo znoszone dopiero w maju i czerwcu. Można więc mówić, że Polska po raz pierwszy od drugiej wojny światowej jest w stanie recesji gospodarczej. Tzw. recesja techniczna ma bowiem miejsce, gdy PKB kraju spada przez dwa kwartały z rzędu (a polskie PKB spadło również w I kwartale o 0,4%).
Terroryzm na morzu. Coraz więcej porwań dla okupu!
Od stycznia do czerwca tego roku uprowadzone 70 marynarzy, a 90 procent uprowadzeń miało miejsce w Afryce Zachodniej – wynika z raportu Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) z siedzibą w Kuala Lumpur.  W roku ubiegłym odnotowano 106 pirackich ataków, w których uprowadzono 134 marynarzy. Eksperci firmy Constellis (zajmuje się bezpieczeństwem i negocjacjami z porywaczami) podkreślają, iż pracownicy sektora morskiego są najliczniejszą grupą zawodową uprowadzaną dla okupu.
Jerzy Czuczman, Prezes Polskiego Forum Technologii Morskich: Przemysł stoczniowy. Czas ukrócić azjatyckie praktyki nieuczciwej konkurencji!
Komisja Europejska opublikowała „Białą Księgę Zasad Konkurencyjności i Dotacji Zagranicznych” („WHITE PAPER on levelling the playing field as regards foreign subsidies”). Dokument odnosi się do warunków jednakowej konkurencji w związku z subsydiami stosowanymi przez kraje trzecie...
Nowe Muzeum Ichtiologiczne, czyli wszystko o rybach; Prof. Wawrzyniec Wawrzyniak
Jeśli chcemy dowiedzieć się wszystkiego o rybach, zachęcamy do zwiedzania nowego Muzeum Ichtiologicznego na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przy ul. Kazimierza Królewicza 4.
Wywiad z Julitą Maciejewicz-Ryś
W emocjonującym wywiadzie Julita Maciejewicz-Ryś opowiadała o roli swojego dziadka, Eugeniusza Kwiatkowskiego w budowie Portu Gdynia, wadze gospodarki morskiej dla całej gospodarki narodowej oraz konieczności centralnego wsparcia dla strategicznych inwestycji w portach.
Kuźnia projektantów i wykonawców jachtów w szczecińskiej Akademii. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów
Polski przemysł jachtowy produkuje ponad 20 tysięcy jachtów rocznie. Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, producentem jachtów motorowych o długości do 9 metrów.
Subskrybuj Forum Ekspertów