Przejdź do treści

Gaz-System: Zakończono budowę gazociągu Zdzieszowice-Brzeg

GAZ - SYSTEM

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Brzeg o długości 84 kilometrów. Dzięki nowej magistrali gazowej z Dolnego Śląska na Opolszczyznę, której częścią jest gazociąg Zdzieszowice-Brzeg, rozbudowany zostanie system przesyłowy w południowo-zachodniej Polsce.

Gazociąg Zdzieszowice-Brzeg jest kolejnym fragmentem Korytarza Północ-Południe, którego budowa dobiega końca. „W ramach tego projektu oddane do użytkowania zostało już ponad 400 km nowych gazociągów. Stan zaawansowania prac budowlanych na pozostałych odcinkach oceniam na 80 procent. Korytarz Północ- Południe pozwoli efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z rozbudowywanego Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe” – powiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień, cytowany w czwartkowym komunikacie spółki.

Korytarz Północ- Południe to gazowa magistrala, która połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry z terminalem LNG w Chorwacji.

Jak podano w czwartek, oddany do użytku gazociąg Zdzieszowice-Brzeg jest częścią nowego połączenia prowadzącego z Dolnego Śląska na Opolszczyznę.

"W efekcie tej inwestycji zmodernizowany i rozbudowany zostanie system przesyłu gazu w południowo-zachodniej Polsce. „Dzięki niej elektrociepłownie i zakłady przemysłowe w tym regionie Polski uzyskają większy dostęp do wygodnego i bezpiecznego surowca, jakim jest gaz ziemny” - podała spółka w komunikacie.

Gaz-System, operator polskiego systemu przesyłu błękitnego paliwa wskazał, że podczas budowy gazociągu Zdzieszowice-Brzeg wielokrotnie użyto nowoczesnych technologii bezwykopowych, co pozwoliło bezinwazyjnie pokonać ponad 60 przeszkód terenowych – rzek, dróg czy linii kolejowych.

 

Źródło: PAP