Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Grupa Orlen: energia z morskiej farmy wiatrowej trafi do krajowej sieci

Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że czysta energia wyprodukowana przez morską farmę wiatrową trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego – podał PKN Orlen.

„Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego” – przekazał w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyznał, że koncern w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili „nawet milion gospodarstw domowych”. „To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań” – podkreślił Obajtek, cytowany w informacji PKN Orlen.

Jak przypomniał koncern, Grupa Orlen prowadzi prace przygotowawcze do realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW – inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. „Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku” – wyjaśnił PKN Orlen.

Jeszcze w listopadzie 2020 r. PKN Orlen ogłosił, iż rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza farmy wiatrowej, która ma powstać na Morzu Bałtyckim. Jak podano, możliwe będzie wytyczenie podziemnej trasy kablowej z morza do stacji elektroenergetycznej położonej na lądzie. W informacji o przygotowaniach do budowy farmy wiatrowej koncern informował, że pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, gdzie powstanie infrastruktura przesyłowa.

PKN Orlen wspomniał w czwartek, że jednym z filarów ogłoszonej pod koniec 2020 r. strategii Orlen2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania – w tym czasie, czyli do 2030 r., na ten cel, w tym także na morską energetykę wiatrową, Grupa Orlen przeznaczy 47 mld zł.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że Grupa Orlen „jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r.” – do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej. „Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy wiatrowej jest jedną z kluczowych inwestycji dla realizacji tych celów” – oświadczył PKN Orlen.

Źródło PAP fot Pixabay

Zobacz podobne

UE: postęp w zrównoważonym rybołówstwie

KM

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską ws. projektów wiatrowych

BS

Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie