Przejdź do treści

Taka Historia na 70 lat ZMPSIŚ

Lata 70’te - z cumującego w Szczecinie drobnicowca Władysław Jagiełło należącego do PLO wyładowywane są worki z kawą.
Kanał Piastowski: przygotowania do wydobycia bomby lotniczej Tallboy
awet 6-tonowe elementy z ciężkiego krążownika Lutzow, który został zatopiony w 1945 roku są usuwane z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Tak wyglądają przygotowania do wydobycia największej konwencjonalnej bomby lotniczej Tallboy.
Grecja/ Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami
W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku: Powstanie Warszawskie na Wiśle
Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
„Marynarz na lądzie – to lew w klatce” – pisał w 1920 roku kpt. mar. Konstanty Jacynicz, dowódca Pułku Morskiego. Tymi słowami żegnał 2 batalion morski wyjeżdżający z Torunia na front do Grodna. W wojnie...
23 lipca rocznica urodzin Tadeusza Wendy, twórcy projektu Portu Gdynia
2️3 lipca 1863 r. w Warszawie urodził się inżynier Tadeusz Wenda, twórca projektu i budowniczy Portu Gdynia.
Wały Chrobrego w Szczecinie. Unikatowe zabytki z toru wodnego
Przedstawiciele muzeów w Kołobrzegu i Szczecinie oraz Urzędu Morskiego podczas konferencji zorganizowanej na Wałach Chrobrego zaprezentowali ciekawe eksponaty wydobyte z Odry przy oczyszczaniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Pokazali m.in. zbiornik paliwa z niemieckich jednostek patrolowych marynarki III Rzeszy czy lawetę działa przeciwlotniczego instalowaną na niemieckich U-Botach.
Subskrybuj HISTORIA