Przejdź do treści

Mamy "szczecińską Czajkę" - interweniują radni PiS w Szczecinie

radni PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości kierują interpelację do Prezydenta Szczecina

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie kierują szereg pytań do prezydenta miasta Piotra Krzystka w sprawie zrzutu ścieków do Odry przy ul. Zapadłej. Sprawę w weekend nagłośnili wędkarze, którzy opublikowali w internecie film ze zdarzenia.

- Piotr Krzystek w ostatnich wyborach oficjalnie poparł kandydaturę Trzaskowskiego. Widać, że ta współpraca przełożyła się na te same nieudolne działania i dziś mamy w Szczecinie również problem z wyciekiem ścieków bytowych, co nie powinno mieć miejsca. Ma to tragiczne, katastrofalne skutki dla środowiska. Zastanawia nas, czy władze miasta (Bezpartyjni i Koalicja Obywatelska) zaradzą tym problemom, czy są one związane z usterkami technicznymi infrastruktury pompowni i oczyszczalni ścieków, ale przede wszystkim, czy ta procedura była legalna. Do tego mają wątpliwości również instytucje badające sprawę i kontrolujące działalność ZWiK - mówił przewodniczący klubu radnych PiS, Marcin Pawlicki.

Radni zauważyli również, że problem dotyczy również dużo szerszego obszaru, w tym niemodernizowanych sieci kanalizacyjnych.

Prawda jest taka, że system kanalizacji w naszym mieście nie jest w dobrym stanie. Od wielu lat nie był modernizowany, większość średnicy magistrali sieci ogólnospławnych jest niedostosowana. Jak wiemy - mieszkańców osiedli nam przybyło, a część sieci kanalizacji ogólnospławnej pamięta jeszcze czasy przedwojenne – powiedział Maciej Usarz, szczeciński radny PiS.

W złożonej interpelacji, radni proszą o wyjaśnienia i jasne stanowisko prezydenta. Mówią wprost, że mamy "szczecińską Czajkę".

- Szczecinianie okrzyknęli ten proceder „szczecińską Czajką”. Zadając pytania w interpelacji, oczekujemy, że Pan prezydent Piotr Krzystek odpowie na te pytania. Jeśli tego nie zrobi, jeśli nie przedstawi swojego stanowiska w tej sprawie, to możemy uznać, że przyznaje się do popełnionych błędów – zaznacza Agnieszka Kurzawa, szczecińska radna PiS.

Treść interpelacji radnych PiS Marcina Pawlickiego, Agnieszki Kurzawy, Dariusza Mateckiego i Macieja Ussarza pod linkiem: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11201.asp?soid=AA7ABA5BFBF144CEB5BC41A3475B6A76

Niebezpiecznie wyglądający zrzut ścieków komunalnych w Szczecinie do Odry

Inspektorat ochrony środowiska wszczął kontrolę ws. wypływu ścieków do Odry. Ścieki trafiły tam po intensywnych opadach deszczu, które odnotowano w ubiegły weekend Szczecinie.

"Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie rozpoczął dziś kontrolę dotyczącą sytuacji, która miała miejsce w sobotę, tj. wypływu nadmiaru wód opadowych do Odry" – powiedział PAP we wtorek rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Tomasz Makowski. Jak dodał, "weryfikowane będą wszystkie dokumenty i informacje związane z zaistniałą sytuacją".

Do kanalizacji sanitarnej w lewobrzeżnym Szczecinie trafiają w znacznym stopniu ścieki bytowe oraz wody opadowe i roztopowe – poinformował Makowski.

Obecnie trwa kontrola zdarzenia

Obecnie ma miejsce kontrola Wód Polskich w temacie pozwolenia wodno-prawnego dla automatycznego zrzutu ścieków do Odry w sytuacji, gdy nastąpi przepełnienie kolektora wynikające z intensywnych opadów. W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie ostatnie pozwolenie datowane jest na rok 2016, ale sprawdzamy także inne umowy zawierane z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Wody Polskie istnieją od 2018 roku, stąd analiza dokumentów wymaga sprawdzenia na wielu poziomach. O sprawie poinformowany został także Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który ma kompetencje sprawdzenia jakości wody. Na miejsce w poniedziałek udał się inspektor z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich.

 

źródło: własne / PAP