Przejdź do treści

Nowa Śluza Guzianka II - uroczyste otwarcie

Nowa Śluza Guzianka II - uroczyste otwarcie

W piątek tj. 3 lipca ,symbolicznie otwarto nową śluzę Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Jak zaznaczył Wiceminister Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski inwestycje z zakresu żeglugi śródlądowej na Szlaku Wielkich Jezior są ważne nie tylko dla Mazur ale też dla całej gospodarki naszego kraju.

Śluza jest przykładem inwestycji Wód Polskich w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę hydrotechniczną. Jak podkreślił Prezes Wód Polskich Przemysław Daca to nie koniec inwestycji na Mazurach. Przed nami remont 5 mazurskich kanałów. Wody Polskie wyremontują jeszcze pięć mazurskich kanałów: ogłosiły już przetargi na 3 kanały, a na 2 pozostałe ogłoszą jeszcze w tym roku. Do końca 2023 roku za kwotę ponad 300 mln zł zmienione zostanie turystyczne oblicze Mazur. Prezes Przemysław Daca powołał także zespół ekspertów, którzy wypracują efektywne rozwiązania w zakresie promocji turystyki wodnej w Polsce.

Nowa śluza może pomieścić w dwóch rzędach 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. Zapewnia możliwość komunikacji pomiędzy jeziorami, których poziom zwierciadła wody różni się o ok. 2 m. Od 25 czerwca do dnia oddania śluzy Guzianka II do ruchu turystycznego, przy pomocy nowej śluzy udało się przeprawić 1000 jednostek pływających.

Projekt Guzianka II został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020 i  kosztował 38,6 miliony złotych, z czego dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyniosło 23,1 milionów złotych.

 

Źródło: Wody Polskie