Przejdź do treści

Polskie firmy branży morskiej na Liście 200 Największych Polskich Firm 2020 "Wprost"

Wprost

Grupa Kapitałowa Remontowa Holding wzmocniła swoją pozycję polskiego lidera gospodarki morskiej na liście 200 największych polskich przedsiębiorstw tygodnika "Wprost", opublikowanej w piątek, 22 maja br. W rankingu znalazły się także PŻM, PERN i OT Logistics.

Po raz szósty "Wprost"  przedstawił "Listę 200 największych polskich firm", obejmującą przedsiębiorstwa z wyłącznym lub dominującym udziałem polskiego kapitału. W rankingu, jedynym tego rodzaju w polskich mediach, opracowanym przez redakcję ekonomiczną tygodnika oceniono przychody, zyski, aktywa i kapitały własne przedsiębiorstw, a także udział eksportu w przychodach ze sprzedaży, osiągnięte w 2019 roku.

W zestawieniu największych polskich firm znalazły się cztery podmioty działające na rzecz gospodarki morskiej, związane w szczególności z branżą stoczniową, żeglugową i logistyczną.

Na liście głównej,  według kryterium przychodów wypracowanych w 2019 roku, znalazła się Grupa Kapitałowa Remontowa Holding zajęła 77 pozycję (awans z 80 miejsca w 2019 r.) – najwyższą wśród firm branży morskiej (kategoria Przemysł Stoczniowy).

W kategorii Transport, Polska Żegluga Morska , która w zestawieniu tygodnika "Wprost" zadebiutowała w ubiegłym roku, zajęła 100 miejsce (112 w 2019 r.). Natomiast wśród firm morskich w kategorii Logistyka, spółka PERN została sklasyfikowana na 106 miejscu (116 w 2019 r.), a OT Logistics zajęła 145 pozycję (157 w 2019 r.).

Te cztery podmioty są jedynymi reprezentantami sektora gospodarki morskiej, ujętymi na liście 200 największych firm z polskim kapitałem.

W rankingu „Wprost” klasyfikowane są polskie firmy działające w bardzo różnych sektorach gospodarki, zarówno państwowe, jak i prywatne.

"Takich wyników w sześcioletniej historii rankingu 200 największych polskich firm jeszcze nie było. Cała dwusetka wypracowała w zeszłym roku ponad 845 mld zł przychodów, czyli o 73 mld więcej niż przed rokiem. Nic dziwnego, skoro to dane finansowe z 2019 r. Z czasów rozgrzanej koniunktury, nieskalanej jeszcze koronawirusem. Na tegorocznej liście zadebiutowały aż 24 nowe firmy” – podkreślono w przedmowie do tegorocznej edycji listy.

W pierwszej dziesiątce firm tegorocznego zestawienia, podobnie jak w latach poprzednich, znalazło się aż osiem przedsiębiorstw działających w sektorach: energetycznym i paliwowym (PKN Orlen, PGNiG, PGE, Grupa LOTOS, PZU, KGHM, Tauron, Enea).  

"Pierwsze miejsce należy do Grupy Orlen, drugie do PGNiG, a na pudło w tym roku udało się wskoczyć PGE, który wyrwał trzecią pozycję Grupie LOTOS. Ale to nie tak, że w dwusetce dominują spółki Skarbu Państwa. Jest wręcz przeciwnie, bo trzy czwarte firm ujętych w rankingu pozostaje w prywatnych rękach” - podkreślają autorzy opracowania „Wprost”.

Ranking 200 największych polskich firm, to pierwsza część cyklu rankingów „Wprost”, które podsumowują ubiegły rok w biznesie.

 

Źródło: Lista 200 Największych Polskich Firm 2020 "Wprost", media