Przejdź do treści

Prezydent przed wizytą w Stanach Zjednoczonych: w przyszłości Polska stanie się hubem gazowym

Kancelaria Prezydenta

W środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa; przed wylotem Prezydent Andrzej Duda odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Wizyta Prezydenta RP w USA ma dotyczyć obronności, współpracy militarnej i handlowej oraz energetyki. Omówione mają być także plany USA związane z relokacją wojsk oraz kwestia wykorzystania energii nuklearnej.

W ocenie prezydenta, Stany Zjednoczone są naszym sojusznikiem nie tylko w zakresie bezpieczeństwa militarnego, ale też jeśli chodzi o wsparcie energetyczne. "Bo my dzisiaj mamy swój gazoport w Świnoujściu, kupujemy ze Stanów Zjednoczonych gaz skroplony i chcemy mieć ten gaz dla siebie" - powiedział.

Wyraził nadzieję, że w przyszłości Polska stanie się hubem gazowym, czyli miejscem poprzez, które gaz jest przesyłany do innych krajów, które tego potrzebują. "Więc będziemy również dostarczycielem bezpieczeństwa dla krajów naszej części Europy" - dodał prezydent. Według niego, realizujemy to m.in. poprzez rozbudowę gazoportu w Świnoujściu, planowaną rozbudowę portu w Gdańsku, a także poprzez budowę gazociągu Baltic Pipe.

Prezydent powiedział też, że Polska ma dobrze zaplanowany miks energetyczny i będzie starała się zmniejszać udział energii pochodzącej z węgla oraz budować farmy wiatrowe na Bałtyku. "Będziemy dalej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi partnerami (...) wprowadzali konwencjonalną energię atomową" - powiedział Duda.

 

źródło: PAP