Przejdź do treści

Ścieki znów płyną do Wisły. Minister Marek Gróbarczyk: Trzaskowski odpowiedzialny za awarię „Czajki”. Skierujemy sprawę do prokuratury

tvp.info

Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą. Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie wykonał rurociągu awaryjnego. Ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły. Sprawa ponownej awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka zostanie skierowana do prokuratury – napisał na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Do awarii doszło w sobotę popołudniu.

„Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię Czajki. Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą. Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie wykonał rurociągu awaryjnego. Ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły. Skierujemy sprawę do prokuratury” – napisał na Twitterze minister Marek Gróbarczyk.


To kolejna awaria warszawskiej oczyszczalni. W sierpniu ubiegłego roku doszło do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu Wisły oczyszczalni „Czajka”. Zdecydowano o zrzucie nieczystości do rzeki. Do Wisły trafiało 3 tys. litrów ścieków na sekundę.

Nieczystości były przesyłane do oczyszczalni zastępczym rurociągiem do połowy listopada. Wtedy został uruchomiony naprawiony kolektor. Usunięcie awarii kosztowało 45 milionów złotych.

Wody Polskie apelują, aby nie korzystać z wody w rzece! Zwłaszcza nie wędkować, nie pływać oraz nie podchodzić do brzegu.

źródło/zd:tvp.info