Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Szef Frontexu przed komisją Bundestagu w sprawie zawracania migrantów

Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej UE przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych niemieckiego Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice’a Leggeriego.

„Fabrice Leggeri nie był w stanie rozwiać wielu obaw związanych z misjami Frontexu na Morzu Egejskim” – powiedziała w czwartek dziennikowi „Berliner Zeitung” rzeczniczka Zielonych ds. polityki uchodźczej i członkini komisji spraw wewnętrznych parlamentu Luise Amtsberg. „Zamiast tego stało się jasne, że problemem jest brak możliwości kontrolowania tych operacji” – dodała.

Istnieją poważne przesłanki wskazujące na to, że na Morzu Egejskim nadal występują działania sprzeczne z prawem międzynarodowym, ale sytuacja prawna UE pozostawia luki i jest częściowo niejasna” – powiedział po przesłuchaniu tygodnikowi „Spiegel” poseł SPD Helge Lindh. „Procedury i wytyczne dotyczące postępowania w operacjach Frontexu należy określić znacznie jaśniej” – uważa Lindh.

Według niego UE musi znaleźć sposób, aby odciążyć Grecję w sprawach dotyczących migrantów.

Występujące tam naruszenia praw człowieka wynikają przede wszystkim ze stresującej sytuacji w kraju” – powiedział poseł.

Rzeczniczka Lewicy Ulla Jelpke mówiła „Spieglowi” o przytłaczających dowodach na bezprawne zawracanie łodzi z uchodźcami. „Frontex i rząd federalny (Niemiec) umywają ręce, choć wiedzą, co się tam dzieje” – powiedziała Jelpke.

Rzeczniczka grupy parlamentarnej FDP ds. polityki migracyjnej Linda Teuteberg zażądała natomiast, by Frontex uzyskał większe uprawnienia. „Potrzebujemy skutecznej europejskiej straży granicznej, która przestrzega zobowiązań humanitarnych, a jednocześnie skutecznie walczy z nielegalną migracją i przestępczością zorganizowaną”.

„Spiegel” ujawnił wspólnie z Lighthouse Reports, Bellingcat, niemiecką telewizją ARD i japońską telewizją Asahi, że Frontex, w tym niemiecka policja federalna, uczestniczy w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy i przekazywaniu ich greckiej straży przybrzeżnej. Następnie grecka straż kieruje uchodźców w stronę Turcji.

Zarzutami zajmuje się już unijna rzeczniczka praw obywatelskich. Jednym z celów dochodzenia jest wyjaśnienie, czy mechanizmy kontroli wewnętrznej we Frontexie działają prawidłowo. Również unijny organ ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF rozpoczął dochodzenie dotyczące Frontexu.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Premier w Porcie Gdańskim Eksploatacja o zasobach węgla w kraju: „Mamy klęskę urodzaju”

KM

Wielkie strzelanie do fregaty typu Oliver Hazard Perry

JJ

Rząd Meklemburgii ponownie w akcji. Tym razem chcą blokować Terminal Kontenerowy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie