Przejdź do treści

Trójmiasto/ Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

wikipedia

W poniedziałek wczesnym popołudniem we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską woda nadawała się do kąpieli. W poniedziałek rano - z powodu zakwitu sinic – zamknięte były cztery kąpieliska.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa) w poniedziałek wczesnym popołudniem.

Z zamieszczonej w serwisie mapy wynika, że można bezpiecznie korzystać z wody na terenie wszystkich trójmiejskich kąpielisk. Jeszcze w poniedziałek rano – z powodu sinic - kąpiel nie była możliwa na sopockiej plaży przy Łazienkach Południowych oraz na gdyńskich plażach w Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

źródło:PAP/zd: Brzeźnieńska plaża w sezonie letnim-By M.Minderhoud -wikipedia