Przejdź do treści

Ujście Parsęty. Warto odwiedzić Kołobrzeski Skansen Morski

Ujście Parsęty. Warto odwiedzić Kołobrzeski Skansen Morski

Nasz Skansen Morski to niewątpliwie jedna z największych atrakcji dla miłośników morza, jaką znajdziemy w naszym kraju – zapewnia Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Cześć naszego muzeum u ujścia Parsęty uruchomiliśmy w 2013 r., przede wszystkim po to, by przypomina o chwalebnej historii Marynarki Wojennej oraz roli, jaką Bałtyk odegrał w dziejach regionu i Polski. Teraz wzbogacany jest o eksponaty, które wydobywane są z Odry przy modernizacji toru Szczecin-Świnoujście.

Skansen zlokalizowany jest u ujścia Parsęty. Warto poświęcić trochę czasu, by odwiedzić to miejsce i z przewodnikiem odsłonić część naszej historii. Eksponaty są naprawdę cenne i interesujące.

 

Ekspozycje:

Dwa okręty wydobyte na brzeg: uratowany przed zniszczeniem jacht, na którym szkolono żeglarzy zapoczątkowały część naszego muzeum przy ul. Bałtyckiej – przypomina Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego oprowadzając nas po Kołobrzeskim Skansenie Morskim. – Mamy świadomość wyjątkowości tej wystawy. A zainteresowanie i liczba zwiedzających utwierdza nas w przekonaniu, że utworzenie skansenu to był bardzo dobry pomysł.    

Dwie największe atrakcje tego miejsca to patrolowiec Straży Granicznej, skonstruowany w 1965 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni (wykorzystywany do śledzenia, wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych) oraz oddany do użytku dekadę później radziecki kuter torpedowy typu „Osa”. Można zwiedzać pokłady i niemal wszystkie pomieszczenia wewnątrz jednostek. Przy okazji można podziwiać  malowniczy widok na zlokalizowany po sąsiedzku Port Jachtowy.

Ciekawych zabytków militarnej ekspozycji jest tu więcej. Nieskrywaną dumą muzealników są elementy kontrtorpedowca ORP „Burza”: armata morska B-34U, żurawiki do szalup, elektryczny podajnik amunicji, a przede wszystkim maszt, na którym od 1932 r. powiewała biało-czerwona bandera. Z kolei o burzliwych czasach zimnej wojny przypomina uzbrojenie polskiej i radzieckiej konstrukcji: torpedy, miny, działa przeciwlotnicze czy wyrzutnia rakietowa.

Nie tylko militaria

Część cywilną uzupełniają zabytki o kilkadziesiąt lat starsze, jak na przykład fragment kadłuba statku z przełomu XIX i XX w. znaleziony w latach dziewięćdziesiątych w Podczelu. W ostatnim czasie ten fragment ekspozycji powiększył się o niezwykle interesujące artefakty pozyskane dzięki współpracy Muzeum Oręża Polskiego z Urzędem Morskim w Szczecinie.

- Pochodzą z prac realizowanych podczas inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” – wyjaśnia dyrektor Muzeum. - Są to między innymi różnych rodzajów i rozmiarów kotwice, boje, w tym ponad stuletnie, nitowane oraz podniesione z Odry elementy wyposażenia jednostek pływających – świadectwo prac prowadzonych przez dziesięciolecia na rzece przez mieszkańców regionu.

Kiedy można zwiedzać Skansen

Do końca czerwca ekspozycję u ujścia Parsęty możemy oglądać codziennie w godzinach 9-16. W lipcu i sierpniu Kołobrzeski Skansen Morski przy ul. Bałtyckiej dostępny będzie dla zwiedzających również siedem dni w tygodniu, w godz. 9 -18. Od 1 września do końca października wystawę oglądać będzie można od wtorku do niedzieli, w godz. 9-16. Cena biletu wynosi 20 zł (ulgowy: 15 zł). Dzieci do lat 7 oglądają wystawę bezpłatnie.

pj