Przejdź do treści

Wizyta Premiera na Pomorzu: "rząd inwestuje też w gospodarkę morską"

KPRM

Rządowe wsparcie na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej w firmach po kryzysie wywołanym przez COVID-19  to główny temat dzisiejszej wizyty Premiera  RP Mateusza Morawieckiego na Pomorzu. Szefowi rządu towarzyszy Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.  Premier rozpoczął  od  złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. - Słowo i obietnica w polityce muszą się liczyć. Wiarygodność musi być podstawą polityki – powiedział przed bramą Stoczni Gdańskiej.

W siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku Prezes Rady Ministrów spotkał się z beneficjentami Tarczy antykryzysowej.  - Prezydent Andrzej Duda skonstruował program wychodzenia z kryzysu po epidemii koronawirusa. Zaproponowaliśmy błyskawiczne rozwiązania dla ratowania miejsc pracy. Te rozwiązania określono jako największy pakiet fiskalny w Europie - podkreślił.

Do firma w Pomorskiem trafiło już 5.9 mld zł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej tarczy finansowej i tarczy pomocowej BGK.

 - Tutaj, dla Pomorza, również mamy dalsze rozwiązania wspierające rozwój -Tarczę Inwestycyjną - dodał premier zwracając uwagę, że Tarcza Finansowa to instrument, który dzisiaj ratuje gospodarkę. - Gdyby nie to, mielibyśmy szalejące bezrobocie. Analitycy mówią o największym kryzysie od 100 lat. Żeby zrekompensować szok płynnościowy i podażowy zaproponowaliśmy nasze tarcze.(…) Dla nas pieniądze w budżecie były i są po to, żeby największa wartość jaką jest człowiek, zachować. Dać mu szansę na lepsze życie. Rozwijamy z Andrzejem Dudą plany inwestycyjne i gospodarcze- zaznaczył.

PAP/ Premier Mateusz Morawiecki

Szef rządu mówił także o Obwodnicy Trójmiasta, drodze S6.  - To są rozwiązania komunikacyjne, które podniosą atrakcyjność inwestycyjną województwa pomorskiego i pomogą przyciągnąć inwestorów.(…) Polska w raporcie Financial Times jest numerem 1 na świecie w pierwszych miesiącach tego roku jeżeli chodzi o przeciąganie zagranicznych inwestycji. To nasza skuteczność i kierunek dalszego rozwoju. Potrzebujemy dobrej polityki gospodarczej. To dlatego użyliśmy wszelkich sił i środków żeby ratować miejsca pracy.

Premier mówił też o tym, że za czasów rządu PiS siedmiokrotnie zwiększono Fundusz Dróg Samorządowych. Z tego skorzystają wszystkie regiony w kraju.

- Rząd inwestuje też w gospodarkę morską. Zainwestowaliśmy ponad miliard złotych w DCT, w port, który się najszybciej rozwija na Bałtyku. To kolejne świadectwo naszej dbałości o gospodarkę - przekonywał. - To nie jest czas na zmianę kapitana. Nasz kapitan, prezydent Andrzej Duda, skonstruował plan wychodzenia z kryzysu, poprzez inwestycje w każdej gminie, mieście i powiecie - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

KPRM
Po południu Mateusz Morawiecki, w Akademii Pomorskiej, spotka się z przedstawicielami gmin  korzystającymi z Programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024.

 

źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki/ fot. PAP/KPRM