Przejdź do treści

Zostanie odbudowany jaz Rybojady na rzece Obrze

Zostanie odbudowany jaz Rybojady na rzece Obrze

W 2022 r. w miejsce starego jazu Rybojady na rzece Obrze w gminie Trzciel (Lubuskie) powstanie nowy, który ma poprawić retencjonowanie wód w jeziorach i spowolnienie odpływu wody z rzeki. W czwartek w Gorzowie Wlkp. PGW Wody Polskie podpisały z samorządami Trzciela, Miedzichowa i Pszczewa list intencyjny w tej sprawie.

List określający zasady współpracy i finansowania przy realizacji zadania podpisany został w obecności wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anny Moskwy i wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. Dwa tygodnie temu w Poznaniu został podpisany podobny list dotyczący odbudowy innego jazu na rzece Obrze – jazu Perzyny w gminie Zbąszyń w Wielkopolsce.

„Chcielibyśmy w Polsce tymi projektami rozpocząć całą sieć współpracy z samorządami i wdrażania dobrych inwestycji w gospodarce wodnej i o tej inwestycji, zarówno tej, jak i tej wielkopolskiej będziemy wszędzie opowiadać (...) i pokazywać, że gospodarka wodna to nie tylko Wody Polskie, ale wspólna odpowiedzialność wszystkich podmiotów zaangażowanych w terenie. Tylko tak się tą gospodarkę wodną da z sukcesem prowadzić, ponad podziałami, ponad różnymi sporami, które się na co dzień pojawiają. Jesteśmy przekonani, że woda jest tym co łączy i tak chcemy w tej gospodarce wodnej pracować” - powiedziała wiceminister Moskwa.

Wiceprezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś zapowiedział, że w przyszłym roku będzie gotowa dokumentacja projektowa jazu Rybojady, a sama budowa ruszy i zakończy się w 2022 r. Inwestycja ma na celu odbudowę zasobów wodnych jezior, przez które przepływa rzeka Obra oraz położonych w jej zlewni. Ponadto jaz ustabilizuje poziom wód i ograniczy ich odpływ w okresach suszy. Ma też przyczynić się do wzrostu retencji w dolinie Obry na poziomie 5,2 mln m3, wzrostu poziomu wód gruntowych i zwiększenia zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

Inwestycja zostanie zrealizowana pod egidą Wód Polskich. Szacowany koszt wykonania dokumentacji, rozbiórki jazu i jego odbudowy ma wynieść 6,55 mln zł. Wkład samorządów ma być na poziomie 600 tys. zł.

Jaz Rybojady został wybudowany na Obrze w 1937 r. Umożliwiał podniesienie poziomu wody w jeziorze Rybojadło o 2 m. W razie potrzeby miał też pełnić funkcję militarną, poprzez utworzenie zalewu będącego przeszkodą dla wrogich wojsk. Od lat 70. minionego wieku jaz nie działa. Przez długi czas był własnością marszałka woj. lubuskiego, teraz należy do PGW Wody Polskie.

Na terenie woj. lubuskiego wytypowano również sześć zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych rozłożonego na najbliższe trzy lata. Pozwoli to na wyremontowanie bądź odbudowanie 27 urządzeń. Łącznie przeznaczono na ten cel 10,5 mln zł, z czego w tym roku zostanie wydanych ok. 2,6 mln zł.

Wg danych podanych przez PGW Wody Polskie, szacuje się, że na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel i Zbąszyń na przestrzeni ostatnich 50 lat przepływy wody na rzece Obrze zmniejszyły się średnio o 30-40 proc. Średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry wynosi od 1,0 do 1,5 m.

 

Źródło: PAP Fot. Wody Polskie